• Słuchaj audycji w Roxy
   Piątek w Sidney - od 21:00
• Oficjalny profil na MySpace
   myspace.com/sidneypolak
• Nasz kanał na YouTube
   youtube.com/sidneypolak
• Sidney na Facebook'u
   facebook.com/sidneypolak

W najbliższym czasie nie mamy zaplanowanych koncertów.

carton

koncertomania


Wpisz szukane słowo lub wyrażenie.
Loading

 Polak w Knurowie 17.06...
 Pezet/Sidney Polak
 Jazgot Szklarska Poręb...
 jastrzębie zdrój.
 Organizatorzy imprez
 Sidney Polak 2010 Tour!
 Sidney w Toruniu! 14.1...
 tekst
 Sidney 100 lat !!!!!
 setlista z małego, kam...

business-school - liceum i szkoła policealna

beauty-art


  •  news   •  band   •  koncerty   •  historia   •  linki
  •  dyskografia   •  teksty   •  street team   •  galeria   •  kontakt
  •  audio/video   •  klipy   •  extras   •  sklepik  

Wyniki konkursu "Gdzie leży Chomiczówka?"    

Poniżej zamieszczamy kilka wybranych prac nadesłany na konkurs "Gdzie leży Chomiczówka?" zoorganizowany na początku 2005r.
Zwycięzcą został Rafał Buczek.

Dzisiejsza Chomiczówka, to historia rodziny Chomiczów. Dzieje tej właśnie rodziny, a szczególnie najgłębsze marzenie Pani Julii Chomicz są związane z osiedlem. Pani Chomicz z Drohomierckich, żona Józefa Chomicz obiecała mężowi, że urodzi mu syna jeśli on przy terenach braci Chomiczów zakupi specjalnie dla niej letni dom z ogrodem (położony między ulicami Kwitnącą i Aspekt). Mąż spełnił to marzenie żony i po dwóch latach przyszedł na świat syn Chomiczów - Juliusz. Należy podkreślić, że były to grunty byłego folwarku Wawrzyszew, które jako "Carski dar" zostały nadane w 1868 roku gen. A.Patkulowi jako tzw. majorat. W 1913 roku rozparcelowano część tego folwarku, zaś pozostała część zarejestrowana początkowo jako kolonia "Chomiczów", trafiła do rąk pani Julii i jej małżonka.
Majątek Chomiczów pomnażany był dzięki bardzo dobrze prosperującej w owym czasie firmie ogrodniczo-nasiennej, której Józef Chomicz - absolwent Uniwersytetu w Kijowie - był założycielem.
W roku 1946 Chomiczówka liczyła 146 posesji, zaś w roku 1951 została oficjalnie przyłączona do Warszawy. Musiało upłynąć jeszcze kilka lat zanim na nowych gruntach powstały pierwsze osiedla. Dopiero w latach 1975-1980 zostały zbudowane pierwsze zespoły osiedlowe (pięć budynków). Autorami tych prekursorskich projektów byli prof. H.Dewiczewska, D.Małkowska i J.Schmidt.
W latach osiemdziesiątych dominowała niestety technika zabudowy wielkopłytowej. Jak na początek powierzchnia i liczba mieszkańców była bardzo duża. Część nr I liczyła 13,4 ha oraz 5,5 tys. mieszkańców; część nr II -11,4 ha, 4 tys. mieszkańców; część nr III -11 ha, 4 tys. mieszkańców; część nr IV -16,25 ha, 3,7 tys. mieszkańców. Nowe wielopiętrowe budynki wkomponowane były w krajobraz pozostałości starej zabudowy, murowanych, drewnianych, piętrowych i parterowych domów. Największą liczbę budynków oddano u schyłku lat osiemdziesiątych. W "Stolicy" nr 10 (1975) czytamy: "...Plan przewiduje oddanie w roku bieżącym 16 budynków, z których większość liczyć będzie 13 kondygnacji. W pierwszym rzucie w osiedlu Chomiczówka zamieszka ponad 5 tys. osób". W roku następnym planowano oddanie pozostałych 4 budynków całego zespołu, w którym zamieszkać miało ponad 20 tys. osób.
Dziennikarze "Stolicy" uważnie śledzili rozbudowę tego nowoczesnego osiedla. Montaż budynków z wielkiej płyty odbywał się na trzy zmiany, natomiast prace wykończeniowe pochłaniały czas ponad normę. Kierownictwo nad budową powierzono inż. Józefowi Walewskiemu, Antoniemu Konopce, Bolesławowi Lickiewiczowi i Janowi Michcie.
Kolonie mieszkaniowe, jak przyjęło się w tamtym czasie określać zespoły budynków, miały się składać z bloków o różnej kondygnacji. Przewidziano również pawilony handlowe dla rozwijającego się handlu oraz aptekę, ośrodek zdrowia, bar mleczny oraz szkołę środowiskową z przedszkolem. Jednakże początki funkcjonowania osiedli były dość trudne i przygnębiające codziennymi niedogodnościami. Ta handlowa pustynia, mimo bolączek komunikacyjnych i początkowego nieładu krok po kroku rozwijała się i stabilizowała. Należy również wspomnieć o osiedlu domków jednorodzinnych, które wyrosło jak grzyby po deszczu na tyłach "Fortu Chomiczówka" w sąsiedztwie tych wielkopłytowych fortec.
Wracając do Państwa Chomiczów, którzy wkopali przysłowiowy "kamień węgielny" pod budowę osiedla, należy wspomnieć o licznych rozłąkach jakie towarzyszyły im przez całe życie. Wielokrotnie wyrzucani z rodzinnego domu przez Niemców w okresie okupacji hitlerowskiej, zawsze wiernie powracali. Dom Państwa Chomiczów służył Niemcom jako oficerska kwatera, zaś w ogrodzie wycięte zostały wszystkie drzewa i Niemcy utworzyli w tym miejscu obóz dla jeńców rosyjskich. Kolejna tragedia to Powstanie Warszawskie i śmierć syna Chomiczów w drugim dniu zrywu. Przez lata wysiedleń i tułaczki rodzinny dom trwał niezmiennie, jakby czekając powrotu swoich gospodarzy. Ostateczne rozstanie z domem i ogrodem nastąpiło w roku 1974 w wyniku przymusowego wywłaszczenia.
Granice Chomiczówki można wskazać miedzy ulicami Nocznickiego, Wólczyńską, Reymonta, Księzycową i Powązkowską (dzisiaj Aspekt). W środku tego obszaru znajdują się ulice Bogusławskiego, Kwitnąca, Brązownicza, Osikowa, Żółwia, Mistrzowska, Aspekt, Conrada, M.Dąbrowskiej, Bajana, Renesansowa, Nerudy, Gotycka, Rodziny Połanieckich. Nie wiem czy zdołałem wymienić wszystkie, jednak myślę, że właśnie te ulice kojarzą się z Chomiczówką, w której odbywały się "...Pierwsze imprezy, chlanie na balkonach, pierwsze próby z zespołem rockowym, pierwsze o życiu poważne rozmowy, pierwsze pomysły, co tu dalej robić, pierwsze porażki i pierwsze sukcesy...".
Nie ma już tamtej Chomiczówki, jest jednak piosenka i wspomnienia.

Bibliografia:
1. "Stolica" Nr 10, 1975,
2. "Stolica" Nr 38, 1975,
3. "Stolica" Nr 43, 01975,
4. "Stolica" 1976, Nr 26,
5. "Stolica" 1977, Nr 45,
6. "Stolica" 1979, Nr 27,
7. "Bielany", Przewodnik Historyczno-Sentymentalny, Warszawa-Bielany 2003,
8. "Chomiczówka Gazeta Miejska 1990,
9. "Nowa Chomiczówka" 1992
10. Gazeta Stołeczna 1995, Nr 155; Krajobraz Księżycowej [Osiedle Chomiczówka w latach 20-tych],
11. Gazeta Stołeczna 1997, Nr 272,
12. "Gazeta Żoliborska" 1996, Nr 28,
13. "Gazeta Żoliborska 1995, Nr 47,
14. "Trybuna" 1996, Nr 181,
15. Encyklopedia PWN.

Rafał Buczek (Zwycięzca)

Chomiczówka - od nazwiska braci Chomiczów, właścicieli tych terenów po I wojnie Bielany - od klasztoru oo. kamedułów, a właściwie od białego koloru ich habitów W 1930 r. przyłączono do Warszawy południową część Bielan, a w 1951 r. północne tereny, czyli dawną gminę Młociny z osiedlami: Wawrzyszew, Wólka Węglowa, Chomiczówka, Radiowo, Kaliszówka, Placówka i Młociny.
W 1951 roku dokonano poszerzenia terytorium Żoliborza - konieczny warunek rozbudowy dzielnicy-w wyniku czego zwiększył się jego obszar o 2203 ha.-zostały przyłączone: Młociny, Brzeziny, Wawrzyszew, Chomiczówka i Radiowo, Placówka i Wólka Węglowa" W latach 1950-1960 zbudowano na Żoliborzu osiedla: Bielany I, Bielany II, Bielany III, ulicę Stołeczną, Serek Żoliborski.

W latach 1960-1966 zbudowano Sady Żoliborskie, Zatrasie i osiedle Słodowiec, w kolejnych latach powstało osiedle Piaski i Chomiczówka.
Chomiczówka jest to osiedle, które leży na dzielnicy: Bielany.

Źródła: http://free.polbox.pl/a/anitom/Nazwulic.html
http://acn.waw.pl/kamp/zoliborz.html

Dorota Rosowska

Chomiczówka jest dzielnicą, która leży na północnym zachodzie Warszawy, między ulicami: Conrada, Księżycowa, Wólczyńską i Lotniskiem Bemowo.
Dojazd: najlepiej ze Śródmieścia autobusem 520 (np. z Pl. Bankowego) lub 116 (np. spod Uniwersytetu). Jeździ też E-1, ale tylko w dni powszednie w godzinach szczytu...
Można wysiąść na pętli lub przystanek przed pętlą i po prostu ruszyć przed siebie ulicą Kwitnącą, zwiedzając po drodze pasaż handlowo-usługowy, bazarek. Idzie się i idzie, co się zobaczy, to nasze.
Samochodem najlepiej dojechać ul. Powązkowską, jak się skończy skręcić w prawo, potem w lewo i jest się na Conrada.

Agnieszka

Bielany to dzielnica kontrastów. Z jednej strony mamy szare osiedla bloków (Chomiczówka, Olszyna, Piaski), z drugiej - przepiękne tereny zielone. Sporą część zajmują obszary przemysłowe na czele z Hutą Lucchini-Warszawa. Miłośników aktywnego wypoczynku przyciągają Lasek Bielański, park Młociński i pobliska Puszcza Kampinoska.

Powody do zadowolenia mają zwłaszcza amatorzy dwóch kółek, dla których przygotowano dość dużą liczbę ścieżek rowerowych.

Komunikacja jest zadowalająca. Do centrum relatywnie łatwo dojechać dzięki dwóm głównym arteriom - Marymonckiej i Wybrzeżu Gdyńskiemu. Pod koniec 2006 r. na Bielany powinno nareszcie zawitać metro. Teraz, aby dotrzeć do najbliższej stacji - Dworca Gdańskiego, trzeba poświęcić ok. 10-20 min.

Zakupy robi się w kilku hipermarketach i supermarketach - m.in. Champion, Leclerc, Lidl, Albert. Brakuje dużego centrum handlowego. Sporą popularnością cieszą się natomiast bazary, szczególnie Wolumen. Przydałoby się więcej restauracji - wśród istniejących dominują fast foody.

Pod względem rozrywkowym Bielany przypominają pustynię. Nie ma tu nie tylko zawodowego teatru, ale nawet kina. Można zaryzykować wyjście do osiedlowych pubów, ale trzeba się liczyć z towarzystwem miejscowych dresiarzy. Na terenie dzielnicy funkcjonują trzy ośrodki kultury, biblioteki i sporo klubów sportowych. Od lat lokalne władze obiecują powstanie kompleksu handlowo-usługowego na tzw. serku - niestety, na obietnicach się kończy.

Wawrzyszew X

U zbiegu ulic Wólczyńskiej i Sokratesa powstaje sześciopiętrowy budynek Wawrzyszew X. Znajdzie się w nim 58 mieszkań o powierzchni od 33,4 do 93,9 m kw. Cena za metr wynosi 3500 zł brutto, przy czym mieszkania zlokalizowane na parterze są o 10 proc. tańsze. Wykończenie pod klucz to dodatkowy koszt 300 zł za m kw. Balkony i piwnice są wliczone w cenę mieszkań. Miejsca postojowe są obowiązkowe i kosztują 31 tys. zł brutto - z obligatoryjnego zakupu zwolnione są jedynie niektóre mieszkania jednopokojowe. Realizacja inwestycji rozpocznie się na przełomie listopada i grudnia, koniec przypadnie na I kwartał 2006 r. Mieszkania będą w sprzedaży od 1 listopada. Inwestorem jest Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

U zbiegu ul. Marymonckiej i Chlewińskiej buduje firma J.W. Construction Holding S.A.. W sześciopiętrowym budynku znajdą się 33 apartamenty. Dostępne metraże to 43-95 m kw. Ceny wahają się od 3690 do 4200 zł brutto za m kw. Jest możliwość zamówienia wykończenia "pod klucz" - kosztuje to dodatkowo 290 zł netto za metr. Balkony nie wymagają dopłat, a metr loggii kosztuje tyle co pół metra mieszkania, za taras trzeba zapłacić 1/3 ceny metra mieszkania. Miejsce postojowe pod budynkiem to koszt 22 tys. zł. Teren będzie strzeżony, dla dzieci przewidziano plac zabaw. Inwestycja zostanie przekazana w I kwartale 2006 r.

Ada

Jak to gdzie leży :)? Wokół mojego bloku na Kwitnącej :) To bardzo proste Północny koniec warszawy z małą domieszką zachodniego kierunku :) przylega do lotniska bemowo ograniczona jest puszcza, lotniskiem, Wolczyńską i Al. reymonta :) To są granice Chomiczówki. Na oko jakies 52 stopnie i 20 minut szerokosci geograficznej polnocnej i 20 stopni i 55 minut dlugosci wschodniej. Mamy Tutaj gimnazjum nr.73 była 106, i podstawowke nr.80 :) No i liceum ostatniej nadziei "arka" :) Lepije juz sie nie da zlokalizowac, Miasto: Wawa, Dzielnica: Bielany, Punkty charakterystczny, lotnisko Bemowo niedaleko :)

Paweł

CHOMICZÓWKA to Warszawskie osiedle, które znajduje się w obręmbie ulic: Reymonta, Broniewskiego, Conrada, Kwitnącej, Marii Dąbrowskiej, Żółwiowej, Aspekt, Bogusławskiego, i Kluczowej. To typowe warszawskie blokowisko z pozoru szare, ale jednak to miejsce ma urok. Szczególnie w lato, kiedy wszytko rozkwita ludzie szczególnie chętnie wychodzą na spacery. "Potok bielański" który teraz nazywany jest ,,Smródką" był niegdyś bardzo czysty i nawet dość bystry, ale niestety w ostatnich czasach stał się dość brudnym strumykiem.

Nazwa powstała od nazwiska założyciela ochotniczej straży pożarnej- Bolesława Chomicza, który wykupił cały teren teraźniejszej chomiczówki. Pierwsze domy (podobno) zaczęto budować ok. 35lat temu. Kościół, który widać na teledysku zaczęto budować jakieś 15 lat temu. Cały kościół zaczął działać 3 lata temu. Moja szkoła, którą też można zobaczyć na teledysku (tam gdzie grał w piłkę Sydney) na początku była szkołą podstawową nr106 im Ryszarda Suskiego. W 1999r. Szkołę podstawową przemianowano na gimnazjum nr73 im Ryszarda Wagnera. Jakieś dwadzieścia kilka lat temu, kiedy nie było jeszcze szkoły. Samolot, który ciągnął za sobą szybowiec zahaczył o wieżowiec przy ulicy Marii Dąbrowskiej. Samolot runął w miejsce, w którym teraz jest szkoła. Zginęło wtedy 2 pilotów. Druga tragiczna historia, którą znam z opowiadań rodziców wydarzyła się około 1982r. Z bloku przy ul. Mistrzowskiej skoczyło dwoje młodych ludzi. Jak się później okazało powodem ich samobójstwa była niechęć rodziców dziewczyny do jej ulubieńca.
Dojazd autobusami lini:116, 520, 167, 105, 121, 170, E1, 384

Królik

Chomiczówka - jest to osiedle, które leży w dzielnicy BIELANY w Warszawie, jego nazwa pochodzi od braci Chomiczów, właścicieli tych terenów po 1 wojnie światowej.

Granice Chomiczówki tworzą ulice i obiekty:

ul. Powstańców Śląskich
ul. Reymonta
ul. Wólczyńska
ul. Arkuszowa
ul. Kampinoska
ul. Estrady

ogródki działkowe
Aeroklub Warszawski
Lotnicze pogotowie ratunkowe

Bolesław Chomicz (1878 - 1959) – twórca ruchu strażackiego w Polsce, założyciel Towarzystwa Świętego Floriana, współtwórca i prezes Związku Floriańskiego mającego na celu przygotowanie warunków do zjednoczenia straży pożarnych z trzech zaborów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i zapewnienie rozwoju pożarnictwa. Ranny podczas walk w obronie Warszawy w 1939 r. Po odzyskaniu zdrowia współtwórca Strażackiego Ruchu Oporu "Skała". Prezes konspiracyjnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i organizator pomocy dla walczącego getta.. W swojej podwarszawskiej rodzinnej miejscowości (Chomiczówka) ukrywał Żydów. Bolesław Chomicz pochodził ze starego i znamienitego rodu wywodzącego się z Wielkiego Księstwa Litewskiego. Bolesław, najmłodszy z licznego rodzeństwa i dorastał w trudnych warunkach. Dokonał on wielkiej rzeczy. Połączył straż pożarną z wszystkich trzech zaborów w jedną całość. Moim zdaniem był on wielkim patriotą i religijnym człowiekiem. Zmarł w Warszawie 15 maja 1959 r. Został pochowany na warszawskich Powązkach. Jednym słowem zasłużył się Straży Pożarnej i dał początek słynnej Chomiczówce.

12 września 2004 r. w Kościele Matki Boskiej Wspomożycieli Wiernych w Warszawie odprawiono Mszę Świętą, w czasie której została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Bolesławowi CHOMICZOWI. Tablica ta została odsłonięta dla upamiętnienia 45 rocznicy jego śmierci.

Dusia

Warszawska Chomiczówka jest jedym z najmłodszych osiedli dzielnicy Bielany. Powstała głównie za sprawą Huty Warszawa, dzięki której w tej części miasta zaczął rozwijać się przemysł i wzrastało zatrudnienie. Chomiczówka stała się częścią Bielan w 1951 roku. Osiedle to nazwę swoją zawdzięcza hrabiemu Chomiczowi, którego włości znajdowały się niegdyś na tych terenach. Topograficznie rzecz biorąc Chomiczówka to obszar pomiędzy ulicami Kwitnącą, Conrada, Powstańców Śląskich, Reymonta i Wólczyńską. Od strony ulicy Conrada Chomiczówka sąsiaduje bezpośrednie z Bemowem.
Dzielnica Bielany której część stanowi Chomiczówka stanowi bezsprzecznie najpiękniejszą część Warszawy. Duże obszary zieleni, cisza, spokój i bogata historia sprawiają, że wielu znanych ludzi wybiera to miejsce na swój dom. O artystycznej duszy Bielan i Chomiczówki stanowią także nazwy ulic. Większość z nich nazwane jest imionami sławnych pisarzy i poetów i tak na przykład na Chomiczówce mamy ulice Marii Dąbrowskiej, Pabla Nerudy czy Józefa Conrada.
Wyjątkowość Chomiczówki polega przede wszystkim na tym, iż jest ona nietypowym blokowiskiem. W porownaniu z takimi betonowymi dżunglami jak np. Tarchomin, Ursynów czy Targówek Chomiczówka wyróżnia się dużą ilością zieleni i sporą przestrzenią spacerową.
Potwierdzeniem może tu być scena z ostatniego odcinku serialu "Dom", w której to jeden z bohaterów, Henio Lermaszewski stojąc na tarasie widokowym Pałacu Kultury pokazuje palcem na położoną w oddali "wyspę zieleni" mówi: "To jest właśnie Chomiczówka".

niektóre informacje wykorzystane w tekście pochodzą ze strony: http://www.bielany.waw.pl/$bielany/home_historia.php

Mariusz Krzemiński

Warszawska Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa (WSMB) "Chomiczówka" powstała w 1990 roku w wyniku podziału Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (WSM). Obejmuje teren znajdujący się w obrębie ulic: Reymonta, Wolczyńskiej, Kwitnącej, Conrada, Bogusławskiego i Żółwiej. Powierzchnia gruntów, będąca w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni, wynosi 72 ha. W skład zasobów Spółdzielni wchodzi 89 budynków mieszkalnych wykonanych w różnych technologiach w latach 1976-1999, 6 812 mieszkań o powierzchni 379 tys. m2 oraz 129 lokali użytkowych o powierzchni 17,7 tys. m2. Spółdzielnia liczy 6 900 członków, a w jej zasobach mieszka około 20 tys. osób.

Spółdzielnią kieruje 3-osobowy Zarząd, którego prezesemod 1995 roku jest Edward Młynarczyk, wiceprezesem ds. techniczno-eksploatacyjnych - Marian Szczepaniak, członkiem ds. członkowsko-mieszkaniowych - Danuta Zioło. Finansami kieruje główna księgowa - Marianna Michalik.
Od 1998 r. prowadzone są na terenach Spółdzielni nowe inwestycje mieszkaniowe, które zaowocowały oddaniem w grudniu 1999 roku pięciu nowych budynków mieszkalnych z 164 mieszkaniami przy ul. Aspekt. W bieżącym roku ukończono 3 kolejne z 122 mieszkaniami, następne przy zbiegu ulic Kwitnącej i Brązowniczej oraz Żółwiej są w fazie planowania. Są to jednak inwestycje przeznaczone tylko dla członków tej Spółdzielni i ich rodzin, realizowane po kosztach własnych.
Stare zasoby są sysytematycznie unowocześniane, docieplane, co sprawia, że Spółdzielnia nabiera z roku na rok coraz ładniejszego wyglądu oraz że mieszka się tu coraz wygodniej i przyjemniej. Sprzyja temu również położenie Spółdzielni - na skraju Warszawy, w pobliżu Puszczy Kampinoskiej, która jest celem pieszych i rowerowych wycieczek mieszkańców. Spółdzielnia posiada rozległe tereny z urozmaiconą, sporą ilością zieleni, z luźną zabudową, co wykorzystane zostało do stworzenia między budynkami enklaw rekreacyjno-sportowych - rozstawione zostały stoły do ping-ponga, zbudowane boiska do koszykówki i piłki nożnej oraz zorganizowane, ogrodzone i nowoczesne place zabaw. Wszystkie te obiekty są regularnie i chętnie wykorzystywane przez młodzież i dzieci, tutaj organizowane są mecze i turnieje. Co roku wykonuje się nowe nasadzenia drzew i krzewów.
Wspólnie z Gminą Warszawa-Bielany zrealizowany został ponadto przy ul. Conrada park rekreacyjno-sportowy wzdłuż Potoku Bielańskiego, w którym wśród różnorodnej zieleni znalazły miejsce: boiska do siatkówki i koszykówki, ścieżki rowerowe, ścieżka zdrowia i place zabaw dla dzieci. W bezpośrednim sąsiedztwie gmina planuje budowę krytej pływalni.

W Spółdzielni działają dwa nowoczesne, ładnie urządzone kluby osiedlowe: "Chomiczówka" przy ul. Nerudy 1 oraz "Domino" przy ul. Bogusławskiego 6a tak mi się wydaje nie jestem z Warszawy tylko z wsi Kłobuck a chcialbym wygrac moje żródło to strona internertowa www.wsbm-chomiczowka.pl

Dzemik

Chmoiczówka lezy prawie pod samym lotniskiemo Bemowie. Bloki z lat 70. i 80. Dużo zieleni i piękne warszawskie asfaltowe drogi. Z tego co pamietam jest tu mały bazar. Na tym bazarku jest niewielki antykwariat zawalony książkami pod sam sufit. Prowadzi go Waldemar Szatanek. Kiedy opuścimy "deptak" na Chomiczówce i skierujemy się z lekka na wschód zobaczymy pozostałości po wsi Chomiczówka założonej, przez braci Chomiczów. W małych domkach mieszka dzisiaj okoliczna żulernia, wśród nich ich nestor deliryk-Marian, który znajomym mówi, że ma w Wiśle schowany czołg i kiedy nadejdzie odpowiednia chwila on wyjedzie tym czołgiem i w pierwszej kolejności rozpirzy Chomiczówkę. Dlaczego pośle do diabła miejsce w którym mieszka kilkadziesiąt lat, tego nie potrafi wytłumaczyć. Ale Chomiczówka cierpliwa jest, niezbyt wymagająca jest, przygarnie wszystkich dziwaków. Nawet tych, którzy chcą jej strzelać w plecy. Miejsce jak miejsce. Tomasz Stawiszyński poeta, który zna całe mnóstwo anegdot o tej dzielnicy, twierdzi, że miejsca tego nie trzeba nadmiernie mityzować. Ono ma swój urok, ale i niewątpliwy jego brak. To tutaj, w biały dzień, zamordowana została kioskarka. Ale nikt nic nie widział. Zabiła ją kobieta, która ze swoim konkubentem rabowała kioski w rożnych miastach Polski. Wieczorami raczej trzeba omijać ciemne miejsca. Chomiczówka jak Polska w pigułce. Nazwa przytulna i przyjazna. Ale tylko do godziny siedemnastej. Potem już może być różnie. Sidney Polak, perkusista T Love, który całkiem niedawno nagrał swoją debiutancką płytę. Pewnie nie napisałbym o niej słowa, bo nie znam się na muzyce, gdyby nie jedna zupełnie genialna kompozycja na niej pomieszczona. O czym? O Chomiczówce, właśnie. Bo Sidney Polak, czyli Jarosław Polak, spędził tam wiele lat. Obecnie mieszka na Tarchominie i pewnie tęskni. No bo czymże jest nowy Tarchomin w obliczu dzielnicy tak przesiąkniętej specyficznym folklorem. Zaiste - niczym. Prawdziwa współczesna autobiografia. Pamiętam wywiad Polaka, w którym mówił wyraźnie - w tej piosence nie ma żadnej ściemy. Wszystko było jak opisałem. Zakochana para rzuciła się z bloku, szybowiec rzeczywiście rozbił się o blok, religia w baraku na tyłach kościoła też była. I z tego co było pozornie banalne i nieciekawe zrodziła się fascynująca historia. Sidney Polak i Tomasz Stawiszyński. Dwóch poetów, z których jeden omija rzeczywistość, a drugi bierze ją za kark. Jeden jest do bólu świadomy swoich literackich zapisów. Drugiemu zupełnie na tym nie zależy. Swoje wspomnienia traktuje jak kliszę, którą teraz zechciał wykorzystać w piosence. Te światy naturalnie się nie przenikają, ale znakomicie dopełniają, tworząc ciekawy fresk. To co - może słuchajcie Państwo piosenek Polaka czytając wiersze Tomasza Stawiszyńskiego. Zapewniam, to dobry pomysł. Aha i odwiedźcie Chomiczówkę. Zanim zapadnie zmrok z centrum jedzie tam 116.

Kozaak

Z miejskiego serwisu warszawskiej komunikacji miejskiej Przegubowiec widzimy juz malutki zarys gdzie znajduje sie Chomiczowka. Tutaj ladne zdjecie: http://www.przegubowiec.com/foto/krance/zol/_krance_zol.htm . Jest to kraniec dla autobusow: 105 116 167 170 520 603 606 608 612 E-1.
chomiczowka znajduje sie na Bielanach. W 1951 r. do Bielan przylaczono północne tereny, czyli dawną gminę Młociny z osiedlami: Wawrzyszew, Wólka Węglowa, Chomiczówka, Radiowo, Kaliszówka, Placówka i Młociny. Chomiczowka jest jednym z wielkich osiesli mieszkaniowych. http://www.warszawa.pl/administracja/00010,000174.html

Nazwa dzielnicy pochodzi od nazwiska braci Chomiczów, właścicieli tych terenów po I wojnie http://free.polbox.pl/a/anitom/Nazwulic.html

Chomiczowka znajduje w okolicy Wawrzyszewa, Słodowiec, Piaski, Żywiciel. Po jednej stronie znajduje sie aeroklub Warszawski (stad ten rozstrzaskany szybowiec na bloku), ogrodki dzialkowe. Bardzo prawdopodobne ze jednym z krancow jest ulica: Powstancow slaski i Reymonta (lub troche dalej). Kolejnym kracem przypuszczam ze ebdzie ulica Wolczynska, chociaz bardziej prawdopodne ze nalezy ona do Wawrzyszewa ze wzgledu na cmenatrz wawrzyszewski. Tak wiec Chomiczowka moze sie juz konczyc na ulicy Kwitnacej. Pod drugie stronie mamy jak Wawrzyszew. Natomiast po kolejnej stronie mamy park lesny Bemowo, wyzej znaduje sie Radiowo.

Ponadto tdo Chomiczowki napewno naleza takie ulice jak: Condrada(wspomniana wyzej), Nerudy, Boguslawskiego, itd...

Na terenie Chomiczowki obecnie znajduja sie kluby osiedlowe takie jak "domino" przy ul. Boguslawskiego, Klub mieszkancow "Chomiczowka" prz ul Pawla Nerudy.

Ponadto na terenie Chomiczowki odbywali i odbywa sie Bieg o Puchar Chomiczówki.

Tak wyglada widok na ul. Josepha Conrada. W tle fragment trawiastej płyty lotniska oraz osiedle Bemowo. http://www.album.com.pl/zdjecie.php?p=2&al=107&start=0&sta rt_opinie=0&prestop=0&prestzd=0&zm=zo&lz=35&so=&am p;sz=&n=&a=&s=&o=&pns=2

Na tym zjeciu widac dach blokow Chomiczowki, oraz szybowiec pobliskiego aeroklubu: http://www.album.com.pl/szulala5490/1448.jpg

Piotr Kurowski

  grafika: Trust, bart, Tom Petty